1.247 'kez gösterildi...

Emziren Annenin Sütünü Arttırmanın Yolları

Emziren Annenin Sütünü Arttırmanın Yolları

Bebek bekleyen ya da bebeğini kucağına almış annelerin en büyük korkularından biri ne yazık ki sütüm gelecek mi, yeteri kadar sütün var mı, bebeğime yetiyor muyum kaygısıdır. En başta biz anneler şunu unutmamalıyız ki bu kaygı bile sütümüzün gelmesine ya da az olmasına neden olabilir. Bu nedenle stresten, kaygıdan uzak olmak en önemlisi. Bebeğinize yetmeme durumunuz en başlarda olabilir bu çok normal ama emzirdikçe inanın süt kanallarınız açılacaktır. Tabiki bu bekleyin olur demek de değil. Süt arttırıcı doğal ürünleri kullanarak hem kafanızın rahatlamasını hemde dolu dolu sütünüzün olmasını sağlayabilirsiniz. O zaman sizlere bu ürünleri söyleme vakti geldi.

1-Su; anne sütünü arttıran temel besindir. Anne sütünün %87 sini suyun oluşturduğunu biliyor muydunuz? O halde en fazla tüketmeniz gereken besinin su. Gündelik hayatınızda 2 lt. su tüketmek yeterliyken bebeğinizi emzirirken 3-3,5 lt. su tüketmeniz gerekir. Kendinizi sudan soğutmadan bu tüketimi sağlamalısınız. Arzu ederseniz 1-1,5 lt. sini komposto, hoşaf gibi aromatik sularla da sağlayabilirsiniz. Ve bilinenin aksine şeker sütünüzü arttırmaz. Tavsiyem kompostolarınızı hazırlarken şeker kullanmayın meyvelerin kendi şekerleri size yeterli gelecektir.

2-Yulaf; sütün kanallarda ilerlemesiniz hızlandırıyor. Yulafın iyi bir demir deposu sağlayabildiğini biliyor muydunuz. Ve unutmamalıyız ki demir eksikliği süt oranını düşürüyor. Bu nedenle biz emziren anneler sabah kahvaltılarımızı yulafla zenginleştirebiliriz. Haşlayarak ya da sütle karıştırarak tüketebilirsiniz.

3-Havuç; süt kanallarınızı geliştiriyor. Havuç tüketimi meme dokunuzun gelişiminde rol oynar ve bu sayede süt oranınıza olumlu yönde etki etmektedir. Günde 1 tane de olsa havuç tüketmenizi öneririm.

4-Rezene; anne sütü içerisindeki yağ oranını arttırır. Rezene süt miktarınızı arttırdığı gibi sütünüzde bebeğinize geçerek sindirim ve hazımsızlık sorunu yaşamanızı önler. Bebeğinizde gaz sorunu yaşıyorsanız bunun azalmasında önemli rol oynar.

5-Arpa; süt salgılama oranını arttırır. Arpa sütünüzü arttırdığı gibi sağılımını da kolaylaştırır. Fakat yüksek kalorili olduğundan abartmadan tüketmenizi tavsiye ederim aksi durumda istenmeyen kilo alımınıza neden olabilir.

6-Baklagiller; süt kalitesini arttırır. Baklagiller demir yönünden zengin besinlerdir bu nedenle süt kalitenizi arttırırlar. Fakat gaz yaptıklarını unutmamak gerek ve bebeğinizi de etkileyebileceğini unutmamak gerekir. Gazını iyice çıkartarak tüketmenizi tavsiye ederim.

7-Koyu yeşil yapraklı sebzeler; sütü ve süt kalitesini arttırır. Ispanak, kara lahana gibi sebzeleri bol tüketebilirsiniz.

8-Sarımsak; bebeğin daha çok emmesini sağlıyor. Unutmamalı ki sütünüzün çok olması kadar bebeğinizin sizi emme isteği de çok önemlidir. Sarımsak süt oranını arttığı için bebeğinizin daha istekli emmesini sağlar. Fakat gaz yapabilir bu nedenle bebeğinizin verdiği reaksiyona göre hareket etmeli bu oranda kullanmalısınız.

9-Ceviz, fındık ve badem; zengin yağlar içeriyor. Bu yemişler zengin yağlar içerdiği için hem biz annelerin diyetinde hemde süt kalitemizin artmasından önemli rol oynar.

10-Susam; yüksek oranda kalsiyum içerir. Bu nedenle süt arttırımını ve bebeğinize takviye sağlar. Salatalarınıza 1-2 çay kaşığı ekleyerek tüketebilirsiniz.

Aşure Nasıl Yapılır Malzemeleri Nelerdir?

Aşure Nasıl Yapılır Malzemeleri Nelerdir?

Malzemeler:

-3 su bardağı aşurelik buğday
-1 su bardağı nohut
-1 su bardağı kurufasülye
-1 su bardağı çam fıstığı
-1 su bardağı fındık içi (istege bağlı)
-1,5 su bardağı doğranmış kuru kayısı
-1 su bardağı ...

Emziren Annenin Sütünü Arttırmanın Yolları

Emziren Annenin Sütünü Arttırmanın Yolları

Bebek bekleyen ya da bebeğini kucağına almış annelerin en büyük korkularından biri ne yazık ki sütüm gelecek mi, yeteri kadar sütün var mı, bebeğime yetiyor muyum kaygısıdır. En başta biz anneler şunu unutmamalıyız ki bu kaygı bile sütümüzün gelmesine ya da az olmasın...

Pişik Nedir? Bebeklerde Pişiği Nasıl Önleyebiliriz?

Pişik Nedir? Bebeklerde Pişiği Nasıl Önleyebiliriz?

Annelerin en büyük dertlerinden biri bebeklerinde oluşan pişik sorunudur. Pişik; dışkı ve idrar yapısını seven bir mantar çeşidinin üremesiyle meydana gelir. Bu nedenle bebeğinizin altını sık sık değiştirmeli ve nemli bırakmamalısınız. Pişik genelde bezin tene değdiğ...

Yorum Alanı

Facebook instagram Twitter Pinterest iletişim