1.461 'kez gösterildi...

Bebeğimin Başındaki Konağı Nasıl Temizleyebilirim?

Bebeğimin Başındaki Konağı Nasıl Temizleyebilirim?

İlk defa anne oluyorsanız bebeğiniz başındaki kalın ve yağlı tabakadan tedirgin olabilirsiniz. Bu kaygılanılacak bir durum değildir. Konak adı verilen bu tabakayı bebeğinizin vücudu üretir ve bu geçici bir durumdur.

Yeni doğan bebeklerin yaklaşık yarısında görülür ve 3 aya kadar bu tabaka görülebilir. Genel olarak bu durum bilindiğinden anne ve babalar panik olmamakta ve evde yaptıkları yöntemlerle bu dokuyu gidermeye çalışmaktadır. Fakat konak dokusunun yayılması gibi durumlar da görülebilir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında doktora başvurulmalıdır.

Bebeklerde Konak Tedavisi İçin;

-Bebek Yağı Sürün
Bebeğinizin başını yıkamadan önce konaklı saç derisine hafifçe ovarak bebe yağı sürün ve bölgenin sıcak olması için bir bez yardımıyla sarın. Daha sonra bebeğinizin başını şampuan yardımıyla yıkayın. Fakat şampuanladıktan sonra yağ kullanmayın bu tabakanın daha çok yapışmasına neden olur.

-Vazelin
Bebeğinizin saçına bebe vazelini sürün ve bir gece bekleyin. Bu konağın yumuşayıp dökülmesini sağlayacaktır. Ertesi gün hafif hareketlerle bebeğinizin saçını bebe fırçanızla fırçalayın ve pulların dökülmesine yardımcı olun.

-Karbonat
Bebeğinizi yıkamadan önce saç derine su ve karbonatı karıştırıp sürün. Bu konağın kabarmasını sağlayacaktır. Daha sonra bebeğinizin saçını yıkayıp fırçalayarak konağın dökülmesini sağlayabilirsiniz.

 

Konak Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler;

-Bebeğinizin saç derisini yumuşatmadan konak temizliği yapmamalısınız. Bu bebeğinizin hassas olan derisine daha çok zarar verebilir ve canını acıtabilir.
-Pul Pul olmuş deriyi kesinlikle kazımayın.
-Tarak kullanırken hassas hareket edin. Bebek tarağı ya da fırçası kullanmaya ve bebeğinize özel olmasına dikkat edin.
-Konak önleyici şampuan kullanacaksanız doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

Bebeğimin Konsept Fotoğraflarını Nasıl Çekebilirim?

Bebeğimin Konsept Fotoğraflarını Nasıl Çekebilirim?

Hayatın size verdiği en güzel hediye nedir? Anne ve babaların genelde verebilecekleri tek bir cevap vardır. Hayatın bana verdiği en güzel hediye evladım, çocuğum, bebeğim. Evet yavrularımız bizim en değerli en önemli hediyemiz ve biz onları onca emekle onca çaba...

Pastane Açması Nasıl Yapılır?

Pastane Açması Nasıl Yapılır?

Malzemeler;

2/3 su bardağı sıvı yağ
100 gr tereyağ
1 paket instant maya (toz maya)
1 tatlı kaşığı tuz
3 tatlı kaşığı toz şeker
1 yumurta akı (sarısı üzerine sürmek için)
1,5 su bardağı süt
1/2 su bardağı...

Hamilelikte Mide Bulantısı Nasıl Önlenir?

Hamilelikte Mide Bulantısı Nasıl Önlenir?

Bildiğimiz gibi hamilelik 3 dönemden oluşuyor. İlk 3 aylık dönem en zorlusu diyebiliriz. Hem psikolojik hem de beden olarak yepyeni bi hayata adım attığımız bu dönem biz kadınları oldukça yoruyor. Yeni ve bir ömür boyu aldığımız bu sorumluluğun farkındalığına varmay...

Yorum Alanı

Facebook instagram Twitter Pinterest iletişim