1.383 'kez gösterildi...

Bebeğimin Başındaki Konağı Nasıl Temizleyebilirim?

Bebeğimin Başındaki Konağı Nasıl Temizleyebilirim?

İlk defa anne oluyorsanız bebeğiniz başındaki kalın ve yağlı tabakadan tedirgin olabilirsiniz. Bu kaygılanılacak bir durum değildir. Konak adı verilen bu tabakayı bebeğinizin vücudu üretir ve bu geçici bir durumdur.

Yeni doğan bebeklerin yaklaşık yarısında görülür ve 3 aya kadar bu tabaka görülebilir. Genel olarak bu durum bilindiğinden anne ve babalar panik olmamakta ve evde yaptıkları yöntemlerle bu dokuyu gidermeye çalışmaktadır. Fakat konak dokusunun yayılması gibi durumlar da görülebilir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında doktora başvurulmalıdır.

Bebeklerde Konak Tedavisi İçin;

-Bebek Yağı Sürün
Bebeğinizin başını yıkamadan önce konaklı saç derisine hafifçe ovarak bebe yağı sürün ve bölgenin sıcak olması için bir bez yardımıyla sarın. Daha sonra bebeğinizin başını şampuan yardımıyla yıkayın. Fakat şampuanladıktan sonra yağ kullanmayın bu tabakanın daha çok yapışmasına neden olur.

-Vazelin
Bebeğinizin saçına bebe vazelini sürün ve bir gece bekleyin. Bu konağın yumuşayıp dökülmesini sağlayacaktır. Ertesi gün hafif hareketlerle bebeğinizin saçını bebe fırçanızla fırçalayın ve pulların dökülmesine yardımcı olun.

-Karbonat
Bebeğinizi yıkamadan önce saç derine su ve karbonatı karıştırıp sürün. Bu konağın kabarmasını sağlayacaktır. Daha sonra bebeğinizin saçını yıkayıp fırçalayarak konağın dökülmesini sağlayabilirsiniz.

 

Konak Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler;

-Bebeğinizin saç derisini yumuşatmadan konak temizliği yapmamalısınız. Bu bebeğinizin hassas olan derisine daha çok zarar verebilir ve canını acıtabilir.
-Pul Pul olmuş deriyi kesinlikle kazımayın.
-Tarak kullanırken hassas hareket edin. Bebek tarağı ya da fırçası kullanmaya ve bebeğinize özel olmasına dikkat edin.
-Konak önleyici şampuan kullanacaksanız doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

Zebra Ve Stor Perde Nasıl Temizlenir?

Zebra Ve Stor Perde Nasıl Temizlenir?

Zebra ve stor perde kullananların ve almak isteyenlerin en merak ettiği konu sanırım temizliğinin nasıl yapılacağıdır. Hatta bu soru nedeniyle cesaret edip alamayan kullanmayı erteleyen çok kişi vardır. Hanımlar gözünüz korkmasın. Bende kullanıyorum ve te...

Hamileler Modayı Takip Edebilir Mi?

Hamileler Modayı Takip Edebilir Mi?

Ne büyük ızdıraptır küçük bedenlerin balon gibi şişmesi. Bunun sıkıntısını bende yaşadım ve hala yaşıyorum. Alınan kilolar minik bir can için olsa da biz anneleri küçük çaplı bunalımlara  sokabiliyor. Zaman geçtikçe ele alınan kıyafetlerin teker tek...

Şifalı Bitkilerle Migren Çayı Nasıl Yapılır?

Şifalı Bitkilerle Migren Çayı Nasıl Yapılır?

Hayatın stresi, koşturmacası, karmaşası karşısında bazen yenik düşeriz. Bu etkiler maalesef ki bizde baş ağrılarına neden olur. Hele ki bu ağrının migren olduğunu öğrendiğimiz noktada hayat çekilmez hale gelebilir. Geçmeyen baş ağrıları benim için de artık çekilmez hal...

Yorum Alanı

Facebook instagram Twitter Pinterest iletişim