1.139 'kez gösterildi...

Emziren Anneyi Sütü Korur Mu?

Emziren Anneyi Sütü Korur Mu?

Çiftler için bebek sahibi olmak ne kadar önemliyse bir bebeğe sahip olduktan sonra korunmak da en az bu kadar önemli diyebiliriz. Birçok çift ikince çocuk düşüncesinde olsa dahi çocuklarının arasında en az 3-4 yaş olmasını istiyor. Az bir kısım ise daha az bir yaş aralığını tercih ediyor. Fakat anne ve bebek sağlığını göz önünde bulunduracak olursak 2 yıl üzerine ikinci bebeğe hamile kalmak en doğrusu diyebiliriz.

Kadınların çoğu doğumdan sonraki ilk zamanlarında hamile kalmayacağı düşünür. Eski çağlardan günümüze kadar gelen bir inanışla emzirdikleri sürece sütlerinin kendilerini koruyacağına inanırlar. Bu yöntem %98-%99 oranında başarılı olsa sa %100 garanti vermemektedir.

Bu oranlarda başarıyı yakalamak için;

-Annenin doğum sonrası adet kanamasını yaşamamış olması gerekir( doğum sonrası lohusa kanaması bu kanamanın içine girmez).
-Anne bebeği beslemek için ek gıda ve su kullanmamalı sadece anne sütü ile beslemelidir.
-Emzirme aralıkları gündüz 4 saat, gece ise 6 saatten fazla olmamalıdır.

Biz anneler unutmamalıyız ki  doğum sonrası ilk adet görülmeden önce de hamile kalınabilir. Bu durum geç farkedilir bizleri zorluğa sokabilir. Bebeğinize ve bedeninize daha özenli olabilmek için tedbirli olmakta fayda var.

 

Pişik Nedir? Bebeklerde Pişiği Nasıl Önleyebiliriz?

Pişik Nedir? Bebeklerde Pişiği Nasıl Önleyebiliriz?

Annelerin en büyük dertlerinden biri bebeklerinde oluşan pişik sorunudur. Pişik; dışkı ve idrar yapısını seven bir mantar çeşidinin üremesiyle meydana gelir. Bu nedenle bebeğinizin altını sık sık değiştirmeli ve nemli bırakmamalısınız. Pişik genelde bezin tene değdiğ...

Bebeğimin Başındaki Konağı Nasıl Temizleyebilirim?

Bebeğimin Başındaki Konağı Nasıl Temizleyebilirim?

İlk defa anne oluyorsanız bebeğiniz başındaki kalın ve yağlı tabakadan tedirgin olabilirsiniz. Bu kaygılanılacak bir durum değildir. Konak adı verilen bu tabakayı bebeğinizin vücudu üretir ve bu geçici bir durumdur.

Yeni doğan bebeklerin yaklaşık yarısınd...

Bebek Doğum Fotoğraflarım Nasıl Olmalı?

Bebek Doğum Fotoğraflarım Nasıl Olmalı?

En önemli varlıklarımız yavrularımız ve bizim onları kucağımıza alacağımız zaman en kıymetli zamanımız diyebiliriz sanırım. Doğum anı belki annelerim çok stresli oldukları bir zaman fakat bebeklerimizi kucağımıza aldığımızda tüm stres çekilen acılar kayboluyor. Babalar da ...

Yorum Alanı

Facebook instagram Twitter Pinterest iletişim